PÓŁNOCNO-WSCHODNIA
IZBA LEKARSKO-WETERYNARYJNA

Dzisiaj jest piątek, 26 kwietnia 2024 r. 117 dzień roku

  • Marek Wincenciak
  • 13 wrzesień 2012 r.

Benefis prof. dr hab. Krzysztofa Jana Wojciechowskiego

7 września 2012 roku w Hotelu Białowieskim w Białowieży odbyła się uroczystość z okazji 50-lecia pracy naukowej i zawodowej oraz 75-lecia urodzin prof. dr hab. Krzysztofa J. Wojciechowskiego. Organizatorami Jubileuszu były- Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych Oddział w Białymstoku i Północno-Wschodnia Izba Lekarsko-Weterynaryjna. Uroczystość przebiegała w bardzo podniosłej atmosferze. Swoją obecnością uświetniły ją znane osobistości świata nauki i kultury. Wśród zaproszonych gości byli: prof. dr hab. Henryk Lis szef centralnej polskiej administracji weterynaryjnej w latach 1971-1986, prof. dr hab. Włodzimierz Kluciński wieloletni dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej oraz rektor SGGW w Warszawie, prof. nzw. dr Witold Wincenciak Rektor Wyższej Szkoły Ochrony Zdrowia w Łomży, prof. dr hab. Marek Niemiałtowski, prof. dr hab. Małgorzata Krasińska z Instytutu Badania Ssaków PAN w Białowieży z mężem dr n. wet. Zbigniewem Krasińskim, prof. dr hab. Wojciech Cybulski z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, prof. dr hab. Mirosław Kleczkowski, dr Jacek Łukaszewicz Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej oraz wielu dostojnych gości z całego kraju.

Twórcą, reżyserem, scenarzystą i gospodarzem uroczystości była Pani prof. dr hab. Teresa Zaniewska. Z góry było wiadomo, że gdy prof. Zaniewska zaangażuje się w organizację takiego przedsięwzięcia, to będzie ono skazane na sukces. I tak też było. Benefis przebiegał w ciepłej, przepełnionej romantyzmem, pełnej nostalgii atmosferze. Wspomnienia z lat młodości, czasy liceum i studiów uświetniła obecność przyjaciół profesora - świadków wydarzeń z tamtych lat. Wirtuozerskie przerywniki zaproszonego artysty od smyczka i skrzypiec dopełniały kolorytu i wprowadzały uczestników w atmosferę kolejnych dekad życia Jubilata. Niezliczone listy z gratulacjami z całego świata odczytał dr Emilian Kudyba. Życzenia i laudacje wypełniły uroczystość do momentu pojawienia się olbrzymiego tortu i szampana, przy którym dyskusje trwały aż do wieczornego bankietu w piwnicach Hotelu.

Krzysztof Jan Wojciechowski - urodzony 19.11.1937r. w Warszawie. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja W Warszawie. Ukończył Wydział Weterynaryjny SGGW w Warszawie (1961). 1963-1967- staż doktorancki w Katedrze Epizootiologii. 1974- uzyskuje stopień doktora habilitowanego. Stypendysta FAO- Wielka Brytania (1971-1972). 1974-1975- doradca ds. diagnostyki wirusologicznej w Departamencie Weterynarii Ministerstwa Rolnictwa. Jako konsultant FAO/ONZ przez 22 lata pracuje na stanowisku Animal Health Officer-Virology. Był to najdłuższy kontrakt polskiego naukowca weterynaryjnego w FAO/ONZ. 1980- dyrektor projektu budowy Centralnego Laboratorium Badań Weterynaryjnych w Kabulu. W 1981 przeniesiony do centrali FAO w Rzymie- Animal Production & Health Division na stanowisko Globalnego Koordynatora Wirusologii Weterynaryjnej FAO/ONZ. 1976-77- współpraca przy tworzeniu Panafrykańskiego Centrum Badania Szczepionek w Etiopii. Światowy pionier zwalczania księgosuszu. Dwukrotny członek Komitetu Ekspertów WHO ds. wścieklizny w Genewie. Koordynator zwalczania pomoru świń i klasycznego pomoru drobiu w Afryce, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

Członek PTNW od 1961 roku. Przewodniczący PTNW O/w Warszawie (1975-77). 2007-2010- Kierownik Sekcji Historycznej ZG PTNW. Wyróżniony Odznaką "Zasłużony dla PTNW", oraz "Amicus Veterinariae".

Dorobek naukowy prof. dr. hab. Krzysztofa Jana Wojciechowskiego obejmuje ponad 250 publikacji. Autor wielu książek m.in. "Liceum im. Mikołaja Reja w Warszawie 1950-1955-Apogeum stalinizmu - Widziane z Cafe Cruz". Pozazawodowo miłośnik historii, filozofii, nauk biologicznych, muzyki i narciarstwa.

Opracował: Marek Wincenciak