Uprzejmie informujemy, że w dniu 24.12.2014r. biuro Izby będzie nieczynne

 

Uchwała KRLW

Dodała: Jolanta Bogucka dnia 22 grudnia 2014r.

Uchwała Nr 38/2014/VI Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z dnia 17 grudnia 2014r. w sprawie niewykorzystanych paszportów dla zwierząt domowych sporządzonych zgodnie ze wzorem określonym w Decyzji Komisji z dnia 26 listopada 2003r. ustanawiająca wzór paszportu do celu wewnątrzwspólnotowego przemieszczania psów, kotów i fretek (2003/803/WE).

Materiały do pobrania:

Treść uchwały

Zbieramy pieniądze na leczenie dr Agaty Porzuczek

 
Drogie Koleżanki i Koledzy

Dr n. wet. Agata Porzuczek ukończyła Wydział Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu w 2008 roku a w 2011 obroniła rozprawę doktorską zrealizowaną w Katedrze i Klinice Chirurgii UP we Wrocławiu. Od tego czasu zajmuje się nieustannie leczeniem koni w podkrakowskich Glanach.

Niestety niedawno dotarła do nas straszna wiadomość o ciężkiej chorobie Agaty. Agata choruje na raka jajnika. Niestety choroba jest bardzo zaawansowana i w obecnej chwili nie ma dostępnej terapii w Polsce. Jedynie lekarze z Rotkreuzklinikum w Monachium zaproponowali terapię lekami nie zarejestrowanymi w Polsce. Dziś Agata jest już po drugiej operacji w Monachium, udało się usunąć wszystkie guzy, jednak okazuje się że NFZ nie zrefunduje jej leczenia i całość kosztów leczenia spadnie na jej rodzinę.

W związku z tym prosimy wszystkich o wsparcie finansowe Agaty.

Prosimy o wpłaty na konto
Fundacja EDF Polska
Getin Noble Bank S.A. III POK Rybnik
66 1560 0013 2353 6765 9000 0010
z dopiskiem: Agata Porzuczek

Dziękujemy i liczymy na Was,
Rodzina i Przyjaciele

Spotkanie Zespołu Redakcyjnego Biuletynu Północno-Wschodniej Izby Lekarsko –Weterynaryjnej

Dodała: Emilia Wielądek-Żukowska dnia 12 listopada 2014r.

W dniu 07 listopada 2014r. w siedzibie Północno-Wschodniej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Porosłach miało miejsce spotkanie Zespołu Redakcyjnego Biuletynu w nowym składzie. Do naszego grona dołączyła Pani prof. dr hab. Teresa Zaniewska - Kierownik Katedry Edukacji i Kultury na SGGW w Warszawie.

Pani prof. dr hab. Teresa Zaniewska od wielu lat współpracuje z Zespołem Redakcyjnym i dostarcza na łamy Biuletynu bardzo wiele wartościowych, pisanym piękną polszczyzną artykułów i recenzji. Posiadanie w Zespole osoby, dla której tak niezwykle ważna jest kultura słowa, pozwoli na dalszy rozwój naszego kwartalnika.


od lewej: Andrzej Czerniawski, Anatol Bacharewicz, Katarzyna Łuniewska-Kopacz, Joanna Piekut, Emilia Wielądek-Żukowska, Teresa Zaniewska, Emilian Kudyba.

Uroczyste otwarcie siedziby Północno-Wschodniej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Porosłach.

Dodała: Emilia Wielądek-Żukowska dnia 21 października 2014r.

W dniu 17 października 2014r. miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby Północno-Wschodniej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, która mieści się w Porosłach 36 D.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

Vet Off Road

Dodała: Jolanta Magnuszewska dnia 10 października 2014r.

Dolnośląska Izba Lekarsko-Weterynaryjna oraz Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej organizuje II Dolnośląski Weterynaryjny Rajd Samochodowy "Vet Off Road".

Materiały do pobrania:

Treść ogłoszenia

WAŻNY KOMUNIKAT - PASZPORTY

Dodała: Jolanta Magnuszewska dnia 6 października 2014r.

Informujemy wszystkich lekarzy weterynarii uprawnionych do wydawania paszportów dla zwierząt towarzyszących, że z dniem 29 grudnia bieżącego roku uchylone zostaje rozporządzenie UE nr 998/2003 określające wymagania dotyczące zdrowia zwierząt domowych w przypadku przemieszczania ich w celach niehandlowych. Zostaje ono zastąpione rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 które reguluje sprawy przemieszczania zwierząt towarzyszących w celach niehandlowych. Zgodnie z art. 43 i 44 tego rozporządzenia paszporty wg starego wzoru wydane do dnia 29 grudnia 2014 r. zachowują ważność, zaś z dniem 30 grudnia 2014r dokumenty identyfikacyjne dla zwierząt towarzyszących wydane wg dotychczasowego wzoru będą nieważne. Z dniem 30 grudnia 2014r obowiązuje nowy wzór dokumentu identyfikacyjnego (paszportu) dla zwierząt towarzyszących wyłącznie, w który należy zaopatrywać zwierzęta towarzyszące po tej dacie.

W związku z powyższym prosimy aby obecnie zamawiać w biurze Północno-Wschodniej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej taką ilość druków paszportów na jaką faktycznie lekarz ma zapotrzebowanie i jaka zostanie do dnia 29 grudnia zużyta. Północno-Wschodnia Izba Lekarsko-Weterynaryjna nie będzie zwracała kosztów niezużytych starych druków paszportów. Stare, niewykorzystane druki paszportów będą anulowane. Zamówienia na rok 2014 będą przyjmowane wyłącznie do 15 grudnia.

Konferencja weterynaryjna

Dodała: Jolanta Magnuszewska dnia 18 września 2014r.

W dniach 19-20 września 2014r. w Nowodworach odbędzie się konferencja weterynaryjna "Poród, cielęta i zdrowie krów mlecznych".

Materiały do pobrania:

Program konferencji

V Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Dodała: Emilia Wielądek-Żukowska dnia 16 września 2014r.

Materiały do pobrania:

Program konferencji

Posiedzenie Rady Północno-Wschodniej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej

Dodała: Jolanta Magnuszewska dnia 15 września 2014r.

Informujemy, że najbliższe posiedzenie Rady Północno-Wschodniej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej odbędzie się 26 września 2014 r. Wnioski kierowane do Rady PWILW, należy składać w Biurze Izby do dnia 22 września 2014 r.

Uwaga na oszustów!

Dodała: Jolanta Bogucka dnia 4 sierpnia 2014r.

Informujemy, że znowu pojawili się oszuści wyłudzający pieniądze za wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Materiały do pobrania:

Treść ostrzeżenia
Skan pisma, które otrzymał jeden z naszych członków

Apel o pomoc lekarzowi weterynarii

Dodała: Jolanta Bogucka dnia 27 lipca 2014r.

Nasza koleżanka, lek. wet. Marzena Łygas w dniu 22 grudnia 2013 roku jadąc samochodem uległa tragicznemu wypadkowi, na skutek którego doznała ciężkiego urazu mózgowo-czaszkowego oraz licznych złamań kości miednicy.

Materiały do pobrania:

Treść apelu

 

III Konferencja z cyklu "Choroby zwierząt = choroby ludzi"

Dodała: Emilia Wielądek- Żukowska dnia 20 czerwca 2014r.

W dniu 6 czerwca 2014r. w Auli Białowieskiego Parku Narodowego odbyła się III Konferencja z cyklu „Choroby zwierząt = choroby ludzi” poświęcona zwierzętom łownym. Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych Oddz. Białystok, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Hajnówce, Białowieski Park Narodowy, Północno-Wschodnia Izba Lekarsko- Weterynaryjna w Białymstoku, Nadleśnictwo Hajnówka. Sponsorzy: Nadleśnictwa – Białowieża, Bielsk, Browsk, Rudka i Żednia oraz OSM Hajnówka, Spółdzielczy Bank w Hajnówce, Weres Sp. z o.o. Promotorzy medialni: Łowiec Polski, Telewizja Podlasie i Telewizja Kablowa Hajnówka.Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z Konferencji.

Zmiana siedziby Izby

Dodała: Jolanta Bogucka dnia 6 czerwca 2014r.

Z dniem 9 czerca br. siedziba Izby zostaje przeniesiona do miejscowości Porosły k. Białegostoku.
Nowy adres:

Porosły 36D, 16-070 Choroszcz

tel. 85 651 65 91, tel. kom. 795 543 102, tel./ fax. 85 651 28 43

Powódź stulecia w Bośni i Hercegowinie.
"Zniszczenia są przerażające. Tak jak po wojnie."

Jak podaje Polska Agencja Prasowa w Bośni i Hercegowinie ponad milion ludzi - co stanowi ponad jedną czwartą mieszkańców - ucierpiało w powodziach. Skutki powodzi są przerażające. Zniszczenia materialne są nie mniejsze niż te spowodowane przez wojnę (1992-95). W czasie wojny wielu ludzi straciło wszystko, dziś znów pozostali z niczym. Ponad milion ludzi nie ma dostępu do zasobów czystej wody. Ponad 100 tysięcy domów mieszkalnych i innych budynków nie nadaje się już do użycia. Zginęło co najmniej 38 osób i liczba ta prawdopodobnie wzrośnie. Ulewne deszcze spowodowały wezbranie rzek i ponad 2 tysiące przypadków osunięć ziemi. W niektórych najbardziej dotkniętych powodziami miejscach woda zaczęła opadać odsłaniając skalę zniszczeń. Domy zostały zmyte przez wodę lub zalane mułem, we wsiach leżą ciała martwych zwierząt gospodarskich. Ewakuowano 500 tysięcy ludzi. Od czasów wojny z lat 90. Bośnia nie przeżyła ucieczki ludzi z ich domów na tak wielką skalę.Tegoroczne powodzie na Bałkanach są największe od 120 lat. W Serbii ewakuowano co najmniej 25 tysięcy ludzi.

Dr Sasa BOSKOVIC, Prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Republiki Serbskiej (Bośnia i Hercegowina) oraz dr Zoran KATRINKA, Prezes Krajowej Izby Lekarsko- Weterynaryjnej Serbii, zwrócili się także do polskich lekarzy weterynarii z apelem o pomoc dla lekarzy weterynarii dotkniętych katastrofą powodzi w tych sąsiadujących ze sobą krajach. W załączeniu kopia raportu, który zawiera wyniki ankiety (wersja angielska) przeprowadzonej wśród tamtejszych lekarzy weterynarii. Wiele praktyk weterynaryjnych straciło możliwości dalszego funkcjonowania. Każda pomoc (sprzęt, leki, środki finansowe) jest pilnie potrzebna i oczekiwana. Nr konta bankowego Krajowej Izby Lekarsko- Weterynaryjnej Serbii podany w załączniku. W sprawie pomocy dla lekarzy weterynarii z Bośni i Hercegowiny należy kontaktować się pod adresem vetkomrs@teol.net

Materiały do pobrania:

Instruction for payment orders in favor of legal entities in EUR
VCS Report on the current situation about the veterinary practices and interventions in the flood affected area in Serbia

Apel Prezesów Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego

Dodała: Jolanta Bogucka dnia 16 maja 2014r.

Prezesi Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego zebrani na Plenarnym Posiedzeniu 7 maja 2014r. w Warszawie apelują do członków Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, skupiających przedstawicieli inteligencji polskiej, o aktywny udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego 25 maja 2014 roku celem wybrania na przedstawicieli Rzeczypospolitej Polskiej w Parlamencie Europejskim osób kompetentnych i niezależnych w myśleniu, które profesjonalnie, merytorycznie i godnie będą reprezentować interes Polski i jej obywateli.

Materiały do pobrania:

Treść apelu

VI Konferencja Tematyczna

Dodała: Jolanta Bogucka dnia 15 maja 2014r.

Materiały do pobrania:

Treść ogłoszenia

II Konferencja w Ciechanowcu

Dodała: Jolanta Bogucka dnia 8 maja 2014r.

Materiały do pobrania:

Program konferencji

III Konferencja w Białowieży

Dodała: Jolanta Magnuszewska dnia 5 maja 2014r.

Materiały do pobrania:

Program konferencji
Druk zgłoszenia uczestnictwa

Mistrzostwa Polski Lekarzy Weterynarii w Strzelectwie Myśliwskim

Dodała: Jolanta Magnuszewska dnia 15 kwietnia 2014r.

Warszawska Izba Lekarsko-Weterynaryjna zaprasza na:

Mistrzostwa Polski Lekarzy Weterynarii
w Strzelectwie Myśliwskim,
07.06.2014, Suchodół

Zawody odbędą się na strzelnicy Z.O. PZŁ w Warszawie z siedzibą w Suchodole k. Tarczyna. www.pzl.waw.pl

W Mistrzostwach mogą uczestniczyć lekarze weterynarii, technicy weterynarii oraz osoby zatrudnione w zakładach i instytucjach weterynaryjnych.

Organizator przewiduje klasyfikację indywidualną oraz drużynową (trzyosobowe reprezentacje izb lekarsko-weterynaryjnych).

Szczegółowy program zawodów zostanie opublikowany w oddzielnym komunikacie.

Formularz zgłoszeniowy

Prezes Rady Warszawskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej
dr hab. Krzysztof Anusz prof. nadzw. SGGW w Warszawie

Materiały do pobrania:

Program zawodów

Warsztaty "Poprawa dobrostanu zwierząt -podejście praktyczne"

Dodała: Jolanta Magnuszewska dnia 9 kwietnia 2014r.

Koszty: dla zarejestrowanych uczestników - za darmo.

Punkty edukacyjne:

I część (10-11.04.2014: dobrostan koni, bydła, świń, zwierząt nieudomowionych) - 40 pkt.

II część - (12.04.2014 dobrostan zwierząt w schroniskach) - 25 pkt.

Link do rejestracji:

http://ec.europa.eu/eusurvey/runner/ImprovingAnimalWelfare2014

Materiały do pobrania:

Program warsztatów

XI Jeździeckie Mistrzostwa Polski Lekarzy Weterynarii

Dodała: Jolanta Magnuszewska dnia 7 kwietnia 2014r.Wielkopolska Izba Lekarsko - Weterynaryjna serdecznie zaprasza Państwa na organizowane w dniach 31.05 - 01.06.2014 roku, w Dolsku, XI Jeździeckie Mistrzostwa Polski Lekarzy Weterynarii.

Materiały do pobrania:

Treść ogłoszenia

VI Konferencja Tematyczna

Dodał: Andrzej Czerniawski dnia 4 kwietnia 2014r.

Materiały do pobrania:

Treść ogłoszenia

Zaległe dyplomy

Dodała: Jolanta Bogucka dnia 1 kwietnia 2014r.

Pismo przewodniczącego Komisji d/s Specjalizacji Lekarzy Weterynarii prof. dr hab. Włodzimierza Klucińskiego w sprawie odbioru dyplomów zaświadczających o uzyskaniu tytułu specjalisty.

Materiały do pobrania:

Treść pisma

XXI Zjazd Sprawozdawczy Lekarzy Weterynarii Północno - Wschodniej Izby Lekarsko - Weterynaryjnej

Dodała: Emilia Wielądek-Żukowska dnia 30 marca 2014r.

W dniu 29 marca 2014r. w "Hotelu Supraśl" w Supraślu odbył się XXI Zjazd Sprawozdawczy Lekarzy Weterynarii Północno - Wschodniej Izby Lekarsko - Weterynaryjnej. Przybyli licznie delegaci zagwarantowali kworum, dopisali zaproszeni goście: Prezes Krajowej Izby Lekarsko - Weterynaryjnej Jacek Łukaszewicz, Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku Ewa Wojewódko, Prezes Kujawsko - Pomorskiej Izby Lekarsko - Weterynaryjnej Maciej Bachurski, Prezesi Izby w poprzednich kadencjach oraz seniorzy.Zapraszam do obejrzenia fotorelacji ze Zjazdu.

Nowe Rozporządzenia Komisji UE, min. w sprawie badania poubojowego świń.

Dodała: Emilia Wielądek-Żukowska dnia 13 marca 2014r.

Informuję, iż Dzienniku Urzędowym UE L69 z 08.03.2014r. zostały opublikowane następujące rozporządzenia, które wchodzą w życie z dniem 1 czerwca 2014r.

  1. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 216/2014 z dnia 7 marca 2014 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2075/2005 ustanawiające szczególne przepisy dotyczące urzędowych kontroli w odniesieniu do włosieni (Trichinella) w mięsie (85)
  2. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 217/2014 z dnia 7 marca 2014 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2073/2005 w odniesieniu do salmonelli w tuszach wieprzowych (93)
  3. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 218/2014 z dnia 7 marca 2014 r. zmieniające załączniki do rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 853/2004 i (WE) 854/2004 oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 2074/2005 (95)
  4. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 219/2014 z dnia 7 marca 2014 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia (WE) nr 854/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do szczególnych wymagań dotyczących badania poubojowego świń domowych (99)

 

Najważniejsze zmiany:

Ad. 1 W rozporządzeniu określono, iż w ramach badania poubojowego świń z tusz pobiera się próbki na włośnie od:

  • wszystkich tusz z gospodarstw nieuznanych oficjalnie za gospodarstwa stosujące kontrolowane warunki w pomieszczeniach inwentarskich,
  • wszystkich tusz hodowlanych macior i knurów lub przynajmniej 10% tusz zwierząt wysłanych do uboju w każdym roku z każdego gospodarstwa oficjalnie uznanego za gospodarstwo stosujące kontrolowane warunki w pomieszczeniach inwentarskich.

 

Dodano nowe odstępstwa, które określają zwolnienia z badania tusz świń w kierunku włośni, w świetle których zwolnieniu np. podlegają:

  • tusze i mięso świń domowych nieodsadzonych od maciory, mających mniej niż 5 tygodni.

 

Ad. 2 Rozporządzeniem obniżono z 5 do 3 wartość c (liczba próbek, w których wykryto Salmonellę) w punkcie 2.1.4 – badanie tusz wieprzowych w kierunku Salmonella.

Ad. 3 W rozporządzeniu określono, co następuje:

  • w łańcuchu żywnościowym towarzyszącym świniom będzie należało umieszczać informację, czy oficjalnie uznano, że gospodarstwo stosuje kontrolowane warunki w pomieszczeniach inwentarskich,
  • skreślono obowiązek specjalnego znakowania mięsa pozyskanego z uboju z konieczności oraz skreślono punkt dotyczący wprowadzania tego mięsa do sprzedaży. Mięso pozyskane od zwierząt z uboju konieczności w momencie uznania przydatności do spożycia będzie znakowane normalnym znakiem jakości zdrowotnej i może być przedmiotem handlu.

 

Ad.4 Rozporządzenie określa nowe zasady badania poubojowego świń – poprzez oględziny. Badanie dotykowe i nacinanie wykonuje się tylko w uzasadnionych przypadkach podejrzenia zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Materiały do pobrania:

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 216/2014
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 217/2014
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 218/2014
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 219/2014

Szkolenie ASF dla lekarzy weterynarii

Dodała: Jolanta Magnuszewska dnia 19 lutego 2014r.

W dniu 21.02.2014 r. w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego o godz. 11.30 odbędzie się szkolenie z zakresu afrykańskiego pomoru świń.

Materiały do pobrania:

Treść pisma

Projekt figurki lekarza weterynarii

Dodała: Jolanta Magnuszewska dnia 13 lutego 2014r.

Informacja o projekcie figurki lekarza weterynarii wg schematu wrocławskich krasnali.

Materiały do pobrania:

Pismo Prezesa KRWL

Apel o pomoc finansową dla rodziny Ś.P. lek.wet. Agnieszki Wypychowskiej

Dodała: Jolanta Magnuszewska dnia 21 stycznia 2014r.

Szanowni Państwo, z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej drogiej Koleżanki lek. wet. Agnieszki Wypychowskiej, która zmarła w sobotę 18 stycznia br., w Szwajcarii, po operacji neurochirurgicznej. Pozostawiła w rozpaczy męża (również lekarza weterynarii) i osierociła dwoje małoletnich dzieci. Chciała widzieć jak dorastają, ale stało się inaczej...

Materiały do pobrania:

Treść apelu

Apel o wsparcie finansowe dla pani lek.wet. Agnieszki Wypychowskiej

Dodała: Jolanta Magnuszewska dnia 15 stycznia 2014r.

SZANOWNI PAŃSTWO! Zwracam się do Koleżanek i Kolegów z gorącą prośbą o udzielenie wsparcia finansowego Pani Agnieszce Wypychowskiej, lekarzowi weterynarii i przede wszystkim młodej mamie dwojga dorastających dzieci.

Materiały do pobrania:

Treść apelu